X
UVAŘSISÁM.cz
nebojte se něco dobrého uvařit
Nevíte, co uvařit?

Žitný kvásek

Načítám...
Předem říkám, že nejsem žádný odborník na chleba. Kvásek jsem dělal poprvé a musím se pochválit, pač to za mě stejně nikdo neudělá :-) Chleba je z něj výbornej, tak to beru jakože se kvásek povedl :-) Není to nic lehkého, ale žádná věda to taky neni. Chce to jenom čas a trpělivost. Časem si tu skvělou vůni zamilujete.
Příprava 10 minut
Pracnost: Recept zvládne každý
Kategorie: Pečivo / Těsta, Pečivo / Chleba
Druh přípravy: kvašení
Vybavení kuchyně: lžíce, zavařovací sklenice, plastový pytlík
Původ: Česko

Ingredience

Postup

Suroviny jsem nijak nevážil. Prostě jsem dal do sklenice asi 100 ml vlažné vody a do ní jsem rozmíchával mouku, dokud jsem nedostal hustější kaši. Sklenici i se lžící jsem dal do pytlíku a zavázal. Nechal jsem přes noc v kuchyni na lince. To byl první den...
Kvásek má tendenci řídnout a proto je potřeba ho přikrmovat. Vlastně se z něho stává nový člen Vaši rodiny :-) Druhý den jsem do sklenice přilil malinko vody (pár lžic) a zase přimíchával mouku, dokud mi zase nevznikla hustá kaše. Dělal jsem to zhruba ve stejnou dobu jako první den.
Třetí a čtvrtý den jsem opakoval to samé jako druhý den.
Pátý den už jsem z kvásku zkoušel dělat chleba. Musím se přiznat, že to nebylo ono. Chleba byl trošku zdrcnutej. Nenechal jsem se ale odradit a další den jsem chleba zkusil znova. To už byl chleba dobrej. Nevím, kde jsem poprvé udělal chybu. Možná nebyl kvásek ještě dost silný.
Doporučuji kvásek každý den sledovat. Pokud Vám nějak extra nezřídne, tak ho nechte a nekrmte ho. Čím starší budete mít kvásek, tím lépe. Nebo mně to tak připadá, jelikož s každým dnem byl chleba lepší a lepší. Po pár upečených chlebech jsem začal dávat kvásek do ledničky (v plastovém pytlíku, ve stejné sklenici, se stejnou lžičkou). Občas ho dokrmím.
Recept na chleba z kvásku přidám co nejdříve.
Komentáře
Autor receptu
vařil jsem, vařim a vařit...
Facebook
Twitter