Pracuji...
close

Dětské pískoviště svépomocí - 2.část - Konstrukce

Autor článku
Stáří článku: 4 roky
Na tak malé pískoviště by určitě stačila slabší konstrukce, ale když už něco dělám, tak ať to stojí za to. Dřevo je teď levné, tak proč toho nevyužít.
Základy již máme hotové z minula. Dneska se vrhneme na dřevěnou konstrukci.
Kde sehnat dřevo?
Možností, kde sehnat dřevo, je mnoho. Já jsem využil jednu pilu, která je od zahrádky pár kilometrů. Na pile Vám nařežou dřevo na požadované rozměry a cenově to vychází také výhodně. Nejsou to sice vysušené KVH hranoly, ale kvalita dřeva je dostačující.
Zpracování dřeva
Pro pískoviště jsem zvolil hranoly 10x10 centimetrů a latě 4x6 centimetrů. Vše jsem si ručně nařezal na požadované rozměry. Řezal jsem ruční pokosovou pilou. Né, že by to s ní nešlo, ale elektrika je elektrika.
Hranoly a latě jsem obrousil smirkovým papírem nahrubo a pak najemno. Obroušené dřevo jsem napustil fungicidama a nechal zaschnout. Příště už určitě použiji vibrační brusku, ale ten pocit z drsné ruční práce na čerstvém vzduchu je k nezaplacení :-)
Montáž
První dva hranoly, jejichž délka je 220 centimetrů, jsem usadil do patek a sevřel svorkami tak, aby nepadaly, ale dalo se s nimi hýbat. Potom jsem je pomocí vodováhy a palice vyrovnal. Hranoly jsem k patkám přišrouboval pozinkovanými šrouby se šestihrannou hlavou. Průměr 8 milimetrů a délka 8 centimetrů. Pro šrouby jsem si předvrtal díru o průměru 6 milimetrů.
Přes stojící hranoly jsem položil jeden delší hranol, který svojí délkou přesahoval z každé strany zhruba 20 centimetrů. Je to z důvodu budoucího přesahu střechy.
Druhé stojící hranoly jsem do patek usadil stejně. Kvůli sklonu střechy jsou kratši a mají zhruba 2 metry. Přes ně jsem položil stejně dlouhý hranol jako na první dva. Obě stojící základny jsem po stranách spojil dvěma vodorovnými hranoly. Zavětrování jsem zatím vynechal. Možná v budoucnu dodělám.
Na sešroubování deseticentimetrových hranolů byly použity vruty M6x200 se zápustnou hlavou.
Latě jsem nařezal tak, aby přesahovaly zhruba 20 centimetrů přes hranoly. Pak jsem je položil na hranoly a tužkou si označil výřezy kolem hranolů. Přímočarou pilou jsem vyřezal výřezy a kraje latí jsem zkosil.
Latě jsem obrousil smirkovým papírem (nahrubo, najemno) a napustil fungicidama. Na přišroubování ke hranolům jsem použil vruty M6x120 se zápustnou hlavou. Pro vruty jsem si raději předvrtával díry M4.
Lazura
Celou dřevěnou konstrukci jsem 2x natřel lazurou od Colorlaku (s meziuschnutím samozřejmě). Nejvíce se mi líbila barva pinie.
V dalším a to předposledním díle, Vám popíšu, jak jsem poprvé v životě dělal střechu ze šindele.